Mardin Haberleri, Mardin Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Mardin’e 60 milyon avroluk yatırım

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde kentte önemli bir proje hayat buluyor. Avrupa Birliği’nin hibe desteği sağladığı projeyle iki adet atık su arıtma tesisinin yapım çalışmaları devam ediyor. İnstrument Of Pre Accession Asistance (IPA) Projesi kapsamında devam eden çalışmalarla Artuklu, Kızıltepe, Yeşilli, Yalım ve Kabala Mahallelerinin kanalizasyon sorunu tarih olacak. Proje kapsamında Yeşilli ve Kızıltepe ilçelerinde olmak üzere 2 adet atık su arıtma tesisi yapımı sürüyor. Yaklaşık 60 milyon avro maliyet ile bitirilecek olan tesisler 2017 yılında hizmet vermeye başlayacak. Projeyle kentin kanayan yaralarından birisi de son bulmuş olacak.

Mardin’e yakışmıyordu

Mardin’in sorunlarının çözümü adına bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz diyen Yaman, “Kentte kanalizasyon akıntıları konusunda sıkıntılar var. Turizmin de kalbinin attığı şehrimizin en güzel noktalara gelmesi adına yoğun bir tempo harcıyoruz. İlimizin maalesef kanalizasyon akıntıları konusunda sorunları vardı. Bu konuda atık su arıtma tesisinin olmaması çevresel problemler yaşamamıza neden oluyordu. Bu sorunun çözümü için elimizi taşın altına koyduk. Arıtma tesislerinin yapımı için projelerimizi yazdık. Bu konuda kentimizin kaynaklarının da akılcı kullanılması adına Avrupa Birliği hibe programlarına başvurduk” diye konuştu.

Kente büyük yatırım

Projenin kabul olmasının akabinde hemen çalışmalara başlandığına dikkat çeken Yaman, “Projemiz kabul olmasıyla hemen çalışmalara başladık. İPA Projesi kapsamında yaklaşık 60 milyon avroluk bir yatırım kentimize kazandırılmış olacak. Projeyle Artuklu Kızıltepe, Yeşilli, Kabala ve Yalım Mahallelerinin kanalizasyon suları atık su arıtma tesisimizle temizlenecek. Tesislerimiz Yeşilli ve Kızıltepe’de olacak” şeklinde konuştu.

Kanalizasyon sorunu bir daha konuşulmayacak

Mardin’de kanalizasyon sorunun bir daha konuşulmayacağına vurgu yapan Yaman, şu ifadelerle sözlerini sonlandırdı:

“Kanalizasyon sorunu ilimize yakışmayan bir sıkıntıydı. Yaşadığımız çağda böyle bir sorunun kentimizde olmaması önemli bir konuydu. 2017 yılı içinde hizmet vermeye başlayacak çalışma ilimizin bu sorununun bir daha konuşulmamasına vesile olacak.

Bir önceki yazımız olan Mardin kirazı tezgahtaki yerini aldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri